TERAPIA ODWYKOWA
Terapia odwykowa może różnić się pod względem zastosowanych metod leczenia. W zależności od stanu pacjenta podejmowane są różne oddziaływania w celu zapewnienia jak największej skuteczności, a celem terapii odwykowej jest całkowita abstynencja. Cele terapii odwykowej mogą też skupiać się na życiu emocjonalnym pacjenta i jego motywacji do trzeźwienia, a im szybciej problem alkoholowy zostanie zidentyfikowany, tym większe są szanse na efektywną terapię odwykową. Należy pamiętać, że uzależnienie to choroba wieloczynnikowa, dlatego wymaga profesjonalnej pomocy skoncentrowanej na trzech elementach somatycznym, psychologicznym i społecznym pacjenta.
Terapia odwykowa może odbywać się w ramach pobytu stacjonarnego lub ambulatoryjnego. Natomiast nie ważne jaki tryb pacjent wybierze, terapeuci pracują z każdym jednakowo, co więcej pomagają im również po zakończeniu terapii, aby mogli prowadzić życie bez alkoholu. Natomiast to jakie metody terapii zastosują zależy od kilku czynników np. poziomu głębokości uzależnienia współobecnych chorób czy potrzeb pacjenta.
ETAPY TERAPII ODWYKOWEJ
Terapia odwykowa odbywa się w kilku fazach:
- Faza terapii odwykowej to pierwszy kontakt, który z reguły zaczyna się od rozmowy ze specjalistą na temat nadużywania alkoholu i strat z tym związanych. Celem tej fazy jest wzmocnienie osobistej odpowiedzialności uzależnionego i określenie dalszych kroków. W przypadku bardzo długiego okresu picia alkoholu może okazać się, że pacjent będzie wymagał przeprowadzenia odtrucia alkoholowego, po którym najważniejsza będzie gotowość pacjenta do podjęcia terapii odwykowej. Niestety czasem zdarza się, że osoba dotknięta chorobą alkoholową nie tylko nie przyznaje się do problemu z piciem, ale także nie przyjmuje pomocy. Czasami też negatywne zdrowotne następstwa picia są motywatorem do rozpoczęcia terapii odwykowej.
- Fazą terapii odwykowej jest detoksykacja, podczas której organizm powinien być wyczyszczony z alkoholu. Najważniejszym punktem detoksu jest ratowanie zdrowia pacjenta przez farmakologiczne zapobieganie objawom odstawienia. W przypadku wystąpienia objawów tych z powikłaniami tj. drgawkami, majaczeniem konieczne może być leczenie psychiatryczne. Przeprowadza się je często w ośrodkach szpitalnych pod opieką personelu medycznego. Objawy abstynencyjne leczone są lekami takimi jak benzodiazepiny, przeciwpadaczkowe i kroplówki.
- Po detoksie lub gdy pacjent przyjeżdża trzeźwy rozpoczyna się właściwa faza terapii odwykowej, czyli psychoterapia uzależnienia, która przebiega w trybie stacjonarnym lub ambulatoryjnym. Pacjenci na terapii uczą się prowadzić życie bez alkoholu czy narkotyków, jak radzić sobie z emocjami, głodem alkoholowym czy narkotykowym oraz zapobiegania nawrotom picia alkoholu lub zażywania narkotyków. Oprócz tego rozpoznaje się wzorce destrukcyjnych zachowań i wypracowuje konstruktywne strategie rozwiązywania problemów osobistych. Znajduje nowe punkty oparcia w sobie, odkrywa własne zasoby i wzmacnia motywację do trzeźwego życia. W terapii odwykowej stosuje się takie metody terapeutyczne jak psychoterapia, psychoedukacja, treningi relaksacji itp.
- Ostatnia faza terapii odwykowej to opieka post terapeutyczna. Ma ona na celu pomóc pacjentowi utrzymać abstynencję, zmniejszyć ryzyko nawrotu i ułatwić integrację społeczną, rodzinną lub zawodową. Odbywa się to w ramach terapii pogłębionej ambulatoryjnej lub indywidualnej.