Depresja

Od jakiegoś czasu nic Cię już nie cieszy? Ciekawa dawniej praca nie sprawia już satysfakcji?

A może nie masz już ochoty na seks lub brak Ci energii?

Czujesz się co raz bardziej zmęczony, a ugotowanie obiadu jest ponad Twoje siły?

Co najgorsze nie widzisz już sensu życia? Lub nie masz siły wstać rano z łóżka?

Jeżeli symptomy te utrzymują się, co najmniej 2 tygodnie to mogą być objawami depresji!!!

Nie ignoruj ich tylko szybko zwróć się po pomoc!!!

Zwlekanie może doprowadzić do próby samobójczej!!!

 

Najczęstsze objawy depresji to:

  • zaburzenia snu i mogą to być problemy z zasypianiem lub wielokrotne budzenie się w nocy;
  • zaburzenia nastroju np. drażliwość czy napady złości albo obniżony nastrój;
  • szybkie spadki lub przyrosty wagi;
  • brak popędu seksualnego;
  • uczucie zmęczenia, wyczerpania i braku energii;
  • uczucie pustki i bezsensowności;
  • bóle głowy, kłucia w klatce piersiowej;
  • problemy z zapamiętywaniem i koncentracją;
  • poczucie winy, brak poczucia własnej wartości;
  • myśli samobójcze.

PAMIĘTAJ!!!

Depresję można skutecznie wyleczyć! Jednak to od Ciebie zależy, czy dasz sobie szansę i odwiedzisz specjalistów, którzy prawidłowo zdiagnozują przyczyny depresji i wdrożą odpowiednie leczenie.

LECZENIE DEPRESJI

Leczenie depresji w naszym ośrodku leczenia depresji obejmuje badania analityczne. Z badań wynika, że zachwianie równowagi hormonalnej bezpośrednio odbija się na ilości energii, procesach odczuwania i regulowania emocji. Niestety często pomija się ten etap analizy wyników badań krwi i natychmiastowo przechodzi do podawania leków przeciwdepresyjnych. Niestety często takie działanie na oślep kończy się pogorszeniem stanu pacjenta. W naszym ośrodku leczenie depresji obejmuje wykonanie badań analitycznych w celu jak najdokładniejszego określenia przyczyn depresji.

Co badamy:

Oś podwzgórze – przysadka – tarczyca, czyli poziomy TSH, FT3 i FT4 wpływające na stan tarczycy i w razie nieprawidłowości wprowadzamy ewentualne leczenie niedoczynności bądź nadczynności tarczycy. Nasze badania wskazały, że leczenie depresji połączone z działaniami ukierunkowanymi na tarczycę może przynosić lepsze efekty niż stosowanie samych tylko leków antydepresyjnych.

Oś nadnercza – przysadka – podwzgórze – tu punktem szczególnej uwagi jest hormon stresu kortyzol, który jest odpowiedzią na silny stres. Długotrwałe utrzymywanie się podwyższonego poziomu kortyzolu powoduje spadek wydolności organizmu i w efekcie depresję.

Inne neuroprzekaźniki jak serotoninę adrenalinę i noradrenalinę regulujące aktywności receptorów serotoninowych i noradrenalinowych na które powinno się zwracać szczególną uwagę podczas leczenia depresji.

Leczenie depresji w naszym ośrodku leczenia depresji obejmuje konsultacje psychiatryczne i endokrynologiczne. Niestety wciąż niedoceniana jest współpraca psychiatry i endokrynologa, która z powodu zaburzeń niedoborów monoamin w depresji może okazać się kluczowa właśnie dla doboru odpowiedniej formy leczenia przyczyn depresji. Powyżej opisana diagnostyka i analiza zebranych wyników badań krwi pomaga nam w odróżnieniu zaburzeń psychicznych od problemów endokrynologicznych i w efekcie wprowadzeniu skutecznego leczenia przyczyn depresji.

Leczenie depresji w naszym ośrodku oprócz wyżej opisanych badań w ramach leczenia depresji obejmuje farmakoterapię. Korzystamy z leków nowej generacji, które pozwalają na zminimalizowanie występowania skutków ubocznych. Wprowadzenie leczenia farmakologicznego powiązane jest z analizą pozostałych leków przyjmowanych stale przez każdą z osób. Przemyślane działanie połączone ze stałą opieką obejmującą monitorowanie rezultatów, dobór dawek oraz ewentualną zmianę stosowanych środków, pozwala na maksymalizowanie skuteczności leczenia depresji.

Leczenie depresji w naszym ośrodku oprócz powyższego leczenia depresji farmakoterapią obejmuje oczywiście psychoterapię. Sesje psychoterapeutyczne mają na celu zgłębienie siebie, poznanie przyczyn depresji oraz opracowanie planu na zmianę, która będzie korzystna. Istotę terapii stanowi relacja terapeutyczna oparta na wzajemnym zaufaniu i szczerości względem psychoterapeutów i pozostałych uczestników. Dokładamy wszelkich starań by każda osoba pracowała z psychologiem, z którym nawiąże leczącą relację terapeutyczną. Skuteczność psychoterapii będzie w znacznym stopniu zależna od indywidualnej motywacji i zaangażowania w proces, a to może być odmienne wśród różnych pacjentów. Wykwalifikowani w poszczególnych nurtach psychoterapeuci, opracowują plan terapii w sposób indywidualny, dzięki czemu trafiają w potrzeby pacjenta.

Nasz ośrodek leczenia depresji prowadzi terapię indywidualną, jak i grupową w nurcie poznawczo – behawioralnym. Jest to jedna z najczęściej praktykowanych metod leczenia depresji psychoterapią. Opiera się on m.in. na założeniach warunkowania klasycznego i instrumentalnego, które zakładają, że podłożem depresji stanowią negatywne i dysfunkcjonalne przekonania odnośnie do własnej osoby, otaczającej rzeczywistości oraz przyszłości. Praca w tym nurcie skupia się na zauważeniu takich niekonstruktywnych połączeń myślowych, poznaniu ich i świadomej ich zmianie na konstruktywne. Terapia poznawczo – behawioralna pozwala lepszy sposób spojrzeć na siebie, otaczający świat i przyszłość. Oprócz leczenia depresji jest też szeroko stosowana przy leczeniu fobii czy zaburzeń odżywiania oraz uzależnień.

Leczenie depresji w naszym ośrodku leczenia depresji zawiera też odbudowę mikroflory jelitowej. Zgodnie z najnowszymi odkryciami jelito to tzw. „drugi mózg”. Przez wiele lat uznawane były jedynie za miejsce wchłaniania składników odżywczych, którego stan nie ma większego wpływu na funkcjonowanie organizmu. Tymczasem okazało się, że mikroflora jelitowa odgrywa bardzo istotną rolę z punktu widzenia działania układu odpornościowego, a kolejne eksperymenty doprowadziły naukowców do powiązania stanu jelit ze stanami depresyjnymi. Nauka zwana psychoneuroimmunologią pozwala zwrócić uwagę na zaniedbania żywieniowe, które bezpośrednio wyniszczają mikroflorę jelit. Każda z osób przebywających w ośrodku może wykonać diagnostykę mikroflory jelitowej pod kątem nietolerancji pokarmowych w przebiegu celiakii lub grzyba candida. Każdy pacjent otrzymuje posiłki bogate w korzystne dla funkcjonowania jelit bakterie probiotyczne, które szybko i skutecznie są w stanie zniwelować skutki stresu i szybkiego jedzenia.

Zdrowy stan jelit ma duże znaczenie z uwagi na fakt, że aż 90 % serotoniny produkowanej z udziałem tryptofanu pochodzi właśnie z tej części układu pokarmowego. Jest to znaczna ilość neuroprzekaźnika, którego brak powoduje m.in. stany depresyjne. Pacjenci naszego ośrodka leczenia depresji korzystają z wsparcia suplmenetacyjnego tryptofanem, witaminą D oraz innymi mikroelementami.

Jako ostanie leczenie depresji w naszym ośrodku leczenia depresji obejmuje zajęcia fitness i jogę. Żyjąc w ciągłym biegu zdajemy się zapominać, że wspólna aktywność fizyczna przynosi poprawę nie tylko dla ciała, ale i dla ducha. Umiarkowany wysiłek fizyczny rozluźnia napięcie oraz wywołuje produkcję endorfin, które razem z serotoniną i dopaminą tworzą mieszankę hormonów szczęścia. Pacjenci przebywający w naszym ośrodku leczenia depresji mają szansę skorzystać z zajęć rekreacyjnych oraz siłowni. Przebywanie w grupie oraz wspólna rozrywka korzystnie wpływają zarówno na samopoczucie, jak i rozbudowę relacji. Warto zaznaczyć, że prowadzone zajęcia mają luźny charakter i przebiegają w przyjacielskiej atmosferze.

Wykorzystywanie zróżnicowanych metod w ośrodku leczenia depresji pozwala nam na kompleksowe i skuteczne podejście do problematyki zaburzeń psychicznych. Dobrze zaplanowany czas pacjentów, ciekawe zajęcia grupowe oraz indywidualne podejście są kluczem do szybkiego powrotu do zdrowia.

OŚRODEK LECZENIA DEPRESJI

Ośrodek leczenia depresji pomaga osobom cierpiącym nie tylko na depresję, ale i na inne zaburzenia psychiczne takie jak: zaburzenia lękowe (nerwice), chorobę afektywną dwubiegunową (ChAD), zespół stresu pourazowego (PTSD) i uzależnienia.

Jesteśmy przyjaznym miejscem, w którym pomożemy Ci wyzdrowieć. Naszych pacjentów leczymy grupowo oraz indywidualnie, starając się uzyskać rezultaty w jak najszybszym czasie. Z nami odzyskasz równowagę psychiczną oraz nabierzesz dystansu i odzyskasz radość z życia. Nasz ośrodek leczenia depresji w proces leczenia angażuje lekarzy psychiatrów, endokrynologa, psychologów i psychoterapeutów.

Pacjenci naszego ośrodka leczenia depresji mają do wyboru 1, 2, 3 lub 4-osobowe pokoje, wyposażone w łazienki, telewizor oraz dostęp do Internetu. Staramy się zapewnić naszym pacjentom poczucie bezpieczeństwa i przyjazną atmosferę. Cechy wyróżniające nasz ośrodek leczenia depresji to: miła atmosfera, komfortowe warunki, doświadczeni terapeuci oraz wysoka skuteczność terapii.

W naszym ośrodku leczenia depresji leczymy nie tylko objawy, ale przede wszystkim przyczyny depresji, ponieważ uważamy, że bardzo ważne jest odkrycie źródła choroby. Dotarcie do jej genezy i wyleczenie jej gwarantuje efektywność leczenia i minimalizuje ryzyko wystąpienia nawrotu w przyszłości. Depresja ma charakter polietiologiczny, a więc różne czynniki tj.: biologiczne, rodzinne i psychologiczne mogą odpowiadać na jej wystąpienie. Zajmujemy się każdym pacjentem w sposób kompleksowy dobierając różnorodne metody leczenia, aby uzyskać maksymalną skuteczność terapii.

Ośrodek leczenia depresji zdaje sobie sprawę z tego, że depresja to trudny czas w życiu każdego człowieka, dlatego też nasi lekarze i psycholodzy nawiązują z pacjentami relacje oparte na szacunku, poczuciu intymności, bezpieczeństwa i zaufaniu. Nasi specjaliści nie oceniają i nie krytykują, ale tworzą pole do rozmowy zmniejszającej dystans. Z nami przejdziesz te ciężkie chwile!