Aby skierować alkoholika na odwyk prywatny wystarczy ustalić termin rozpoczęcia terapii, nie jest wymagane skierowanie. Jeżeli ośrodek wykonuje odtrucie alkoholowe to pacjent może stawić się pod wpływem alkoholu, jednak należy się przed przyjazdem do ośrodka o tym upewnić.
Aby skierować alkoholika na odwyk publiczny (do NFZ) należy postarać się najpierw o skierowanie od lekarza, ponieważ w NFZ wymagane jest skierowanie. Z reguły na odwyk do NFZ pacjent musi stawić się trzeźwy, ponieważ ośrodki leczenia alkoholizmu NFZ nie wykonują odtrucia alkoholowego. Zajmują się tym Szpitalne Oddziały Leczenia Alkoholowych Zespołów Abstynencyjnych (OLAZA).
Skierowanie na odwyk
Skierowanie na odwyk może wystawić lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), lub każdy inny lekarz, np. w ramach wypisu ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR). Skierowanie jest wymagane do przyjęcia na Oddział Leczenia Alkoholizmu NFZ. Natomiast skierowanie nie jest wymagane do przyjęcia na prywatny odwyk. Warto pamiętać, że skierowanie na odwyk od lekarza specjalisty jest ważne przez okres 30 dni od daty wystawienia.
Przymusowy odwyk
Przymusowe leczenie odwykowe reguluje prawo:
- Ustawą z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
- Ustawą z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeksu karnego.
- Ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Sądowy odwyk
Sądowy odwyk lub fachowo zwane sądowe przymusowe leczenie odwykowe można zasądzić wobec osób, które w związku z uzależnieniem od alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego lub demoralizację małoletnich albo uchylają się od pracy bądź systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny.
Jak zgłosić alkoholika na odwyk?
Aby zgłosić alkoholika na odwyk najpierw trzeba rozpocząć procedurę przymusowego leczenia odwykowego. Żeby rozpocząć sądowe leczenie odwykowe należy zgłosić osobę do Gminnej lub Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W przypadku uzależnienia od narkotyków, tak samo jak w przypadku uzależnienia od alkoholu obowiązuje sądowe leczenie odwykowe. Aby zgłosić alkoholika lub narkomana na odwyk również można takie wnioski składać w tych komisjach celem skierowania na przymusowe leczenie odwykowe. Jednak zanim Komisja zgłosi alkoholika na odwyk, musi najpierw ustalić, czy osoba faktycznie jest uzależniona. W tym celu wzywa na przesłuchanie rodzinę oraz osobę podejrzewaną o uzależnienie, a następnie kieruje ją na specjalistyczne badanie przez biegłego sądowego psychologa i lekarza psychiatrę. Sądowe leczenie odwykowe w dużej mierze uzależnione jest od opinii biegłych. To czy osoba kwalifikuje się do przymusowego leczenia odwykowego orzeka biegły sądowy lekarz psychiatra i psycholog. Biegli po wykonaniu diagnozy uzależnienia wydają opinię, w której stwierdzają, czy osoba jest uzależniona od alkoholu lub narkotyków oraz czy przymusowe leczenie odwykowe jest wobec tej osoby konieczne.
Przymusowy odwyk alkoholowy
Następnym krokiem w zasądzeniu przymusowego odwyku alkoholowego jest przekazanie sprawy do rozpatrzenia przez sąd rodzinny. Sąd podejmuje ostateczną decyzję o wydaniu zobowiązania do przymusowego odwyku alkoholowego osoby. Ponadto sąd może ustanowić kuratora nadzorującego przymusowe leczenie odwykowe oraz wskazuje tryb przymusowego odwyku alkoholowego oraz rodzaj zakładu leczniczego. Jeżeli osoba uzależniona nie stawi się w wyznaczonym terminie na rozprawę lub do ośrodka na przymusowe leczenie odwykowe, sąd może zarządzić przymusowe doprowadzenie osoby przez Policję.