Prywatny ośrodek odwykowy często jest tzw. ostatnią deską ratunku, ponieważ ratuje uzależnionemu życie chroniąc go od przedwczesnej śmierci. Pobyt w takim prywatnym ośrodku odwykowym bywa początkiem zmiany, a najważniejszym celem pierwszego etapu jest wzbudzenie i wzmocnienie motywacji do leczenia uzależnienia. W osiągnięciu tego celu konieczne jest wykonanie następujących zadań:
- Nawiązanie kontaktu.
- Rozpoznanie problemów życiowych i powiązanie ich z piciem lub zażywaniem
- Diagnoza uzależnienia od alkoholu lub narkotyków
- Ukazanie korzyści, jakie może przynieść terapia
- Informacja o metodach i warunkach leczenia
- Stworzenie planu pomagającego utrzymać abstynencję
- Nawiązanie kontaktu z osoba znaczącą dla pacjenta, która wspierałaby jego leczenie
- Zwarcie kontraktu na udział w programie terapeutycznym
- W większości przypadków cele te realizowane są w czasie pierwszych rozmów z terapeutą.
Prywatny ośrodek odwykowy po przeanalizowaniu powyższych elementów przyjmuje pacjenta na oddział, na którym pobyt składa się z trzech etapów:
- Pierwszym etapem pobytu w prywatnym ośrodku odwykowym jest jedno- lub kilkudniowa detoksykacja, czyli odtrucie alkoholowe, narkotykowe, lekowe. Jeżeli osoba piła alkohol lub coś zażywała w ciągu i nie może sama przestać tego robić, ponieważ pojawiają się tzw. objawy abstynencyjne (lęk, drgawki, padaczka, delirium itp.) to odstawienie alkoholu, lub zażywanej substancji bez wsparcia farmakologicznego i nadzoru medycznego może spowodować zagrożenie dla życia. Natomiast jeżeli osoba przyjeżdża do ośrodka trzeźwa, to rozpoczyna pobyt już od drugiego etapu.
- Drugim etapem pobytu w naszym prywatnym ośrodku odwykowym jest 28-dniowa psychoterapia uzależnienia mająca na celu ujawnienie u osób uzależnionych dysfunkcjonalnych przekonań i destrukcyjnych wzorców życia z alkoholem, narkotykami, lekami oraz nauczenia ich konstruktywnych zachowań, radzenia sobie z emocjami i głodem alkoholowym, narkotykowym, lekowym.
- Trzecim etapem jednak już bez pobytu w naszym prywatnym ośrodku odwykowym, a w formie dochodzącej indywidualnej jest terapia pogłębiona – uzupełniająca. Z reguły jest to indywidualna lub grupowa psychoterapia ambulatoryjna mająca na celu przepracowanie przyczyn picia alkoholu lub zażywania np. depresji, nerwicy, zaburzeń osobowości itp. W tej fazie zalecane są też wizyty w grupach wsparcia i samopomocy AA. W tej fazie możliwe są też sesje terapii systemowej – rodzinnej lub par. Ostatnia faza leczenia odwykowego polega również na zapobieganiu nawrotom picia alkoholu czy zażywania narkotyków, leków np. przy pomocy wsparcia farmakologicznego uzyskanego w ramach konsultacji psychiatrycznych.
Prywatny ośrodek odwykowy ustala następujące zasady pobytu: abstynencja od alkoholu, narkotyków, leków, aktywne uczestnictwo w zajęciach terapeutycznych, aktywna praca nad sobą, przyjmowanie i dawanie informacji zwrotnych. Ważnym elementem jest też nauka pacjentów rozpoznawania i radzenia sobie z pragnieniem picia, zażywania, wzmacnianie odporności na stres, uczenie się sposobów radzenia sobie z emocjami i obniżania napięcia.