Nasza klinika odwykowa prowadzi 28-dniowe leczenie uzależnień. Program terapii uzależnień oparty jest na modelu Minesota. Tym właśnie prywatna klinika odwykowa różni się od przyszpitalnych ośrodków odwykowych, w których pobyt trwa 56-dni.
Różnica wynika z tego, że Ministerstwo Zdrowia jeszcze w latach 80-tych i 90-tych, gdy opracowywano program leczenia uzależnień w Polsce oszacowało czas terapii właśnie na 56 dni. Bazując na tej ustawie NFZ płaci za pobyt pacjenta na oddziale odwykowym przez maksymalnie 56 dni, więc przyszpitalne ośrodki leczenia uzależnień wydłużyły program tak, aby maksymalnie wykorzystać przysługujące środki.
Natomiast jeszcze inną alternatywą dla prywatnej kliniki odwykowej oraz pobytu w tzw. NFZ-towskim ośrodku jest długoterminowe leczenie w ośrodkach Monar w których pobyt trwa 6 miesięcy z możliwością przedłużenia do 12 miesięcy. Stosowany jest w nich model tzw. społeczności terapeutycznej, który również bazuje na modelu Minnesota, jednak zawiera mniej godzin psychoterapii dziennie.
Pobyt w klinice odwykowej zaczyna się od:
- Przywitania i nawiązanie kontaktu.
- Rozpoznania i nazwania problemów, które zdecydowały o zgłoszeniu się pacjenta do kliniki odwykowej.
- Ustalenie związku aktualnych problemów życiowych pacjenta z piciem przez niego alkoholu lub zażywania narkotyków.
- W razie stwierdzenia zespołu abstynencyjnego pacjenta kieruje się na detoks.
- Ukazanie pobytu w klinice odwykowej jako szansy na rozwiązanie tych problemów.
- Zrobienie diagnozy uzależnienia jako podstawy do ustalenia najbardziej odpowiedniej formy pomocy dla pacjenta.
- Udzielenie jasnej informacji o formach i zasadach programu terapeutycznego oraz regulaminu pobytu w klinice odwykowej.
- Określenie celu leczenia, które nawiązywałoby do problemów, jakich doświadcza pacjent.
- Zawarcia kontraktu na wejście w program terapeutyczny.
Następnie pobyt w klinice odwykowej składa się z terapii grupowej oraz indywidualnej. Oddziaływania terapeutyczne nakierowane są na zaakceptowanie przez pacjentów faktu, że cierpią na chroniczną i postępującą chorobę, że utracili zdolność kontroli nad swoim życiem oraz że nie ma skutecznego sposobu na wyleczenie ich z tej choroby co oznacza, że nigdy nie nauczą się pić alkoholu lub zażywać narkotyków w sposób towarzyski, kontrolowany, a więc jedynym wyjściem jest całkowita abstynencja. Natomiast wyzdrowienie, rozumiane jest jako utrzymanie trzeźwości, a szansę na to ma tylko ta część pacjentów, która zaakceptuje realność utraty kontroli i będzie wierzyć w Siłę Wyższą, pomagającą tym, których wola została osłabiona przez alkoholizm czy narkomanię. Osiąganie tych celów dokonuje się poprzez realizację zadań w sferze poznawczej, behawioralnej, emocjonalnej, społecznej i duchowej.
Podsumowując celem leczenia jest pomoc pacjentom w radzeniu sobie z uzależnieniem przy jednoczesnej akceptacji ich ograniczeń. Klinika odwykowa do leczenia uzależnień u swoich pacjentów zatrudnia różnych specjalistów: lekarzy psychiatrów, terapeutów uzależnień, psychologów, a nawet pielęgniarki. Leczenie odwykowe wymaga wprowadzenia gwałtownej zmiany w życiu pacjenta w czasie pobytu w klinice odwykowej, przy czym ważne jest, aby praca przebiegała w małych i zadaniowo ukierunkowanych grupach oraz aby prowadzona była systematyczna psychoedukacja i psychoterapia.