Prywatne leczenie alkoholizmu oprócz zatrzymania mechanizmów obejmuje też leczenie przyczyn uzależnienia tj.: biologicznych; psychicznych lub środowiskowych.
PRZYCZYNY BIOLOGICZNE
Do przyczyn biologicznych alkoholizmu zalicza się zaburzenia psychiczne. Ludzie cierpiący na tzw. nerwicę, w pierwszej kolejności próbują piciem alkoholu zwalczać lęk. Już jedno piwo przynosi ulgę i uwalnia od napięcia. Działa skutecznie, ale tylko na krótką metę, a regularne picie alkoholu z czasem spowoduje uzależnienie. Czyli alkoholizm ma często swoje korzenie w lęku. To samo potwierdziły badania prowadzone przez Marlatta, Gordona i Kesslera w USA jeszcze w latach 80-tych. Wykazały one, że problemy z alkoholem bardzo często współwystępowały z zaburzeniami psychicznymi takimi jak: zespół lęku uogólnionego, fobia społeczna, zespół stresu pourazowego. Zatem skuteczne prywatne leczenie alkoholizmu wynikającego z tych przyczyn wymaga przeprowadzenia równolegle lub w ramach kontynuacji leczenia – terapii pogłębionej tych zaburzeń.
PRZYCZYNY PSYCHOLOGICZNE
Koncepcje genezy psychologicznej uzależnienia od alkoholu podają L. Cierpiałkowska, M. Ziarko (2010) w podręczniku: Psychologia uzależnień – alkoholizm. Wg koncepcji psychoanalitycznej, uzależnienie od alkoholu powstaje z nieświadomych skłonności autodestrukcyjnych wynikających zatrzymania się rozwoju psychoseksualnego osoby w fazach oralnej lub analnej oraz są wynikiem tłumionego konfliktu pomiędzy popędem libido, a agresją, fiksacji rozwoju osobowości w fazie narcyzmu i są zaburzeniem tożsamości, rozwoju neurotycznej osobowości mającej swoje źródło w czynnikach społecznych i są próbą ucieczki od czegoś lub do czegoś nieosiągalnego. Czyli w tym przypadku, aby dokończyć proces prywatnego leczenia alkoholizmu, po terapii podstawowej należałoby poddać pacjenta psychoterapii psychodynamicznej, aby odnieść długofalowy skutek.
PRZYCZYNY SPOŁECZNE
Model genezy społeczno-środowiskowej opisuje Z. Sobolewska-Mellibruda (2011), a w nim style i wzorce spożywania alkoholu w różnych środowiskach i rodzinach oraz wpływ jaki wywierają one na występowanie alkoholizmu u dzieci w życiu dorosłym. Oprócz wzorca picia alkoholu, bardzo ważny jest również klimat panujący w domu rodzinnym, poczucie bezpieczeństwa i jasno określone zasady. Wychowywanie się w domu bez tych warunków może spowodować, problemy w dorosłym życiu i gorsze funkcjonowanie. Podstawowym źródłem traumatycznych doświadczeń dziecka w rodzinie alkoholowej są sytuacje i relacje w rodzinie. Jeżeli rodzina jest dysfunkcyjna, a taka jest najczęściej rodzina alkoholowa, to dziecko przeżywa wiele powtarzających się sytuacji i wydarzeń, których doświadcza jako cierpienia czy wręcz traumy. Tak samo koncepcja transmisji międzypokoleniowej sformułowana przez Wolin’a i Benett’a mówi, że podtrzymywanie rytuałów związanych z nadmiernym piciem alkoholu w dużym stopniu naraża dzieci na transmisję alkoholizmu.
Podsumowując można stwierdzić, że powstawanie uzależnienia od alkoholu jest procesem, w którym różne czynniki (biologiczne, psychologiczne, środowiskowe) mogły odgrywać ważną rolę, na różnych etapach życia pacjenta. Dlatego, aby skutecznie prywatnie leczyć alkoholizm należy wybrać ośrodek, który oferuje terapię wszystkich z nich.
PRYWATNE LECZENIE ALKOHOLIZMU W PRZYPADKU POWROTU DO PICIA OBEJMUJE TEŻ NAWROTY
Niestety w alkoholizmie tak samo jak w innych chorobach nawracających np.: nowotworach, astmie, alergii czy cukrzycy zdarzają się nawroty. W przypadku nawrotu uzależnienia od alkoholu w wyniku kryzysu życiowego lub odnowienia się działania mechanizmów uzależnienia, możliwy jest pobyt w naszym ośrodku na prywatnym leczeniu alkoholizmu w ramach terapii nawrotów. Nawrót alkoholizmu często łączy się z nawrotem innych chorób współistniejących np. depresji lub nerwicy. Wykonujemy wtedy analizę nawrotu i dajemy zalecenia konieczne do zastosowania, aby nawrót więcej się nie przydarzył. Po zakończeniu pobytu na terapii nawrotów uzależnienia zalecane jest również uczestnictwo w darmowej grupie wsparcia odbywającej się co dwa tygodnie w naszym ośrodku. Prywatne leczenie nawrotów alkoholizmu to pobyt, polegający na przypomnieniu pacjentowi najważniejszych tematów związanych z uzależnieniem. Jest skierowany do osób, które już kiedyś w przeszłości były na prywatnym leczeniu alkoholizmu, a które w wyniku różnych czynników doznały nawrotu picia. Oferta skierowana do osób, które utrzymywały abstynencję, a nawrót wydarzył się z powodu:
- zaniedbania zaleceń do stosowania,
- braku umiejętności radzenia sobie z głodem alkoholowym, narkotykowym
- odnowienia się działania mechanizmów uzależnienia,
- nieuznania bezsilności wobec alkoholu, narkotyków (iluzji picia/zażywania kontrolowanego),
- braku kontynuacji terapii zaburzeń współwystępujących (depresji, nerwicy).