Prywatne ośrodki leczenia uzależnień stosujące tą metodę zakładają, że korzystne dla efektywności terapii jest stworzenie pacjentowi okazji do samodzielnej pracy nad niektórymi jego trudnościami. Rolą terapeuty jest dokładne rozpoznanie tych trudności i dostarczenie pacjentowi jasnych, konkretnych wskazówek prowadzących do ich rozwiązania. Terapeuta konstruuje IPT w następujący sposób:
- Rozpoznaje kłopoty pacjenta i wspólnie z nim ustala problemy wynikające z uzależnienia do IPT.
- Określa, co będzie rozwiązaniem tych problemów, czyli wyznacza cele do pracy nad nimi.
- Do celów dopasowuje konkretne działania, które pozwolą je osiągnąć, następnie proponuje pacjentowi zadania terapeutyczne do wykonania. Ustala kolejność i terminy realizacji tych zadań.
Prywatne ośrodki leczenia uzależnień czy to w ramach terapii podstawowej, czy pogłębionej nadzorują realizowane przez pacjenta zadania w ramach IPT. Terapeuta prowadzący tylko monitoruje realizację tych zadań i poszerza plan o kolejne zadania do zrealizowania. Najważniejszym celem IPT jest nauczenie pacjentów nowego, odpowiedzialnego sposobu podchodzenia do trudności. Ważny cel polega na umożliwieniu pacjentowi wzięcia odpowiedzialności za własne leczenie. Kolejnym celem jest stworzenie pacjentom okazji do pracy nad ich indywidualnymi problemami.
Prywatne ośrodki leczenia uzależnień dzięki IPT różnicują zadania terapeutyczne dla każdego pacjenta indywidualnie, a następuje to w następujących obszarach:
- sytuacja życiowa pacjenta w kontekście uzależnienia,
- specyfika uczestniczenia w terapii uzależnień,
- specyfika funkcjonowania mechanizmów uzależnienia,
- cechy osobowości pacjenta,
- poziom inteligencji pacjenta,
- umiejętności intrapsychiczne,
- umiejętności interpersonalne,
- problemy osobiste pacjenta,
- zdrowie somatyczne pacjenta.
Osoby uzależnione podejmujące leczenie powinny mieć wsparcie w swoim otoczeniu, dlatego ważne jest, aby prywatne ośrodki leczenia uzależnień prowadziły programy edukacyjne dla rodzin osób uzależnionych. Z reguły prywatne ośrodki leczenia uzależnień oprócz terapii oferują swoim pacjentom wsparcie post-terapeutyczne prowadząc zajęcia z rodzinami pacjentów instruując ich, jak mają postępować z uzależnionym po terapii.
Uzależniony po terapii potrzebuje wsparcia, dlatego ważna jest tu rola osoby dla niego znaczącej w procesie jego zdrowienia. Oto założenia:
- Osobą znacząca, z którą kontakt znacznie ułatwia leczenie, najczęściej jest partner lub ktoś inny z rodziny, przyjaciel lub przełożony, nie mogą to być jednak niepełnoletnie dzieci.
- W czasie spotkania z osobą znaczącą udzielane są jej informacje na temat uzależnienia od alkoholu czy narkotyków jako choroby, w której często zdarzają się nawroty, metod i warunków leczenia oraz sposobów pomagania uzależnionym.
- Ustala się też, co może ułatwić trzeźwienie, co może je utrudniać oraz jaką rolę może odegrać w procesie zdrowienia osoba znacząca.
- Należy też dokładnie omówić i uwzględnić potrzeby, obawy i oczekiwania tej osoby.
- Spotkania z osobą znaczącą powinny się odbywać w obecności uzależnionego.